ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը եւ ԱԺ նախագահի խորհրդական Դավիթ Կարապետյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել են Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Գերապայծառ Տեր Լեւոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանին եւ Հայր Եղիա վարդապետ Քիլաղբջյանին:
Դեռ ընթացիկ տարվա հուլիսին, երբ ծագել է Մխիթարյան միաբանության կրթական օրրաններից մեկի` Սեւրի Սամուել Մուրադյան վարժարանի խնդիրը, Մխիթար Հայրապետյանը Վենետիկում հանդիպել է Գերապայծառ Տեր Լեւոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանի հետ` քննարկելով ոչ միայն Մուրադյան վարժարանի, այլեւ, առհասարակ, միաբանության առջեւ ծառացած մարտահրավերները: Միաժամանակ Հայաստանի իշխանությունների անունից հանձնաժողովի նախագահը հայտնել էր պատրաստակամություն` ստեղծված իրավիճակից համատեղ ելքեր փնտրելու համար:
Այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Մխիթարյաններին աջակցելու գործնական քայլերն ու համապարփակ, փաթեթային լուծումների տարբերակները: Մխիթար Հայրապետյանը եւս մեկ անգամ շեշտել է պետության դիրոքորոշումն այս հարցում. «Մեզ համար անթույլատրելի է Մխիթարյան միաբանության թուլացումն ու պետք է ամեն կերպ սատարենք իրենց` ոտքի կանգնելու եւ հզորանալու»:
Հանդիպման ավարտին հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ այսօրինակ քննարկումները կրելու են շարունակական բնույթ:

27 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян и советник Председателя НС Д.Карапетян приняли легата Венецианской Конгрегации мхитаристов, архиепископа Л.Зекияна и архимандрита Е.Килахбджяна.
Еще в июле текущего года, с возникновением проблемы одного из образовательных очагов Конгрегации мхитаристов – Севрского колледжа Самуэл Мурадян, М.Айрапетян встретился в Венеции с   Л.Зекияном и обсудил вызовы, вставшие не только перед колледжем, но и перед конгрегацией в целом. В то же время председатель комиссии от имени властей РА выразил готовность к совместному поиску выходов из создавшегося положения.
На  встрече обсуждены действенные  шаги по содействию мхитаристам и варианты последовательных, пакетных решений. М.Айрапетян подчеркнул позицию государства в решении возникших в конгрегации проблем: “Для нас недопустимо ослабление Конгрегации мхитаристов и следует всячески поддержать их, чтобы встали на ноги, окрепли”.
В завершение встречи председатель комиссии отметил, что подобные обсуждения будут носить регулярный характер.